• Favorilere Ekle

Vişne Suyu

Vişne Suyu
‘Faydalı’
 
 Federasyonumuz, genel kurul sonrası yeni döneme farklı başlıyor. Farklılık, çizilen yol haritasında kendini açık biçimde hissettiriyor.
 
Başkana bağlı çalışacak iki önemli komisyon oluşturuluyor: Komisyonların biri ‘yönetsel’ diğeri de ‘sportif’. Amaç, bu alanlardaki sorunlarla yapılması gereken iyileştirme projelerini ele almak.
 
Oluşturulacak alt çalışma grupları da bu ana yapıyı destekleyecek. Komisyon ve çalışma gruplarında yönetim organı temsilcilerinin yanında, alanlarında yetkin başka isimler de yer alacak. 
 
Başkan, tüm kurul ve çalışma gruplarıyla temsilcilere talimat vermiş: “Bu benim son dönemim. Hiçbir konuda sorun yaşanmasını istemiyorum. Yapacağınız işler ve atacağınız adımlar kurallar içerisinde kalmalı. Eksiklikler hızla giderilmeli, aksayan yönler derhal iyileştirilmeli. Zaman kaybetmeyin. Kimseyi incitmeyin, ötekileştirmeyin ve daha da önemlisi adaletli olun. Hata istemiyorum! Sonraki genel kurullarda alkışlanarak karşılanmak ve alkışlanarak uğurlanmak istiyorum.”
 
Başkanın bu bakışı ve tutumu gerçekten şimdiden alkışlanacak düzeyde. Bu seslenişi bir ‘talimat’ olarak görenler çoktan kendilerine çeki düzen vermeye başlamış. Çok ciddi bir de uyarıda bulunmuş: “Söylemlerinizde ‘kaldığımız yerden devam ediyoruz’ gibi bir benzetme sakın yapmayın! Bıraktığımız yer çok eleştiriliyordu ve eksikler vardı. Şimdi yeni bir ruhla çıkıyoruz satranç ailemizin karşısına,” demiş.  
 
Yönetsel çabalar
 
Yönetsel konularda iş yapacak komisyon, federasyonun organizasyon yapısını yeniden oluşturacak bir ana başlık altında çalışacak. Eksikliği duyulan konularda yeni düzenlemeler yapılırken, güncelliğini yitiren düzenlemeler, talimat ve prosedürler yenilenecek. Tartışma yaratan başlıklar ve maddeler yeniden ele alınacak. Hukuk önde olacak.
 
Oluşturulacak federasyon kurullarının iş yapmaya yönelik olması, üyelerin de alanlarında yetkin olması mutlaka sağlanacak. Her türlü atama ve görevlendirmelerde ‘yetkinlik’ temel unsur olacak. Bunun dışına çıkılmaması için objektif ölçütler belirlenecek, ölçülebilen değerlere bağlanacak. 
 
Federasyonun asıl çabasının bu ‘kurumsal yapılanma’ süreci yönünde olacağı belirlenmiş. Başkan: “Gelişen koşullara uyum sağlayarak, geri kaldığımız konulardaki yenilikleri federasyona taşıyacak olmak, hiç şüphesiz pozitif anlamda kayda değer önemli bir yaklaşımdır. Ortadaki gelişmeleri benimseyerek uygulamaya taşımak kurumsal yapılanmada yeniden değerleme olacaktır!” demiş. Bazı çevreler, başkanın “Zaman kaybetmeyin!” uyarısının, bakanlığın da federasyonları yeniden yapılandırma sürecinde olduğu izleniminden kaynaklandığını yansıtıyor.
 
Sportif gelişmeler
 
Federasyonun asıl var oluş nedeninin ‘Sporcu, Eğitim, Başarı’  üçlemesini yakalamaya yönelik bir yapı olduğu anımsatılarak; yarışma ve eğitim (sporcu, antrenör ve hakem) etkinlikleriyle bunların planlamasını sağlamanın önemi komisyonlara işaret edildi.
 
Bu üçleme için yapılacak çalışmalar eş zamanlı olarak yürütülecek. Hakem ve antrenör eğitimlerinde her derece ve kademe için ‘öğretim programları’ yeniden hazırlanacak. Eğitimlerde yer alacak öğretim görevlileri, donanım ve birikimleri de gözetilerek, bu program içerisinde önce eğitim görecek. Görsel, işitsel ve basılı eğitim araçları oluşturulacak. Hakem ve antrenörlerin kaynak gereksinimi bu şekilde sürekli yenilenerek giderilecek. Uluslararası seminer, çalıştay ve konferanslara katılmaları sağlanacak. Antrenörlerin gelişim sürecinde üniversitelerin spor bölümleriyle işbirliği kurulacak. Buradan alacakları eğitim programlarıyla, antrenör unvanlarına satranç dışında da edinim katmaları sağlanacak. Birikimleri arttırılacak.       
 
Sporcu eğitimi
Sporcu eğitimi bir model kapsamında yeniden ele alınacak. ‘Çevrimiçi eğitim’ yöntemiyle sporcu eğitimleri yaygınlaştırılacak. Ülkenin her yerinde ‘yetenek keşfi’ yapılacak. Ulaşılamayan yöre kalmayacak. Altyapı eğitimi çeşitlendirilecek. Yaş grupları sporcu havuzu, artık, salt bir yarışma sonucuna göre oluşturulmayacak. Sporcu havuzu bölümlere ayrılacak. Bu yapı içerisinde ulusal takımlar da yeniden belirlenecek. ‘Küçükler’, ‘Yıldızlar’, ‘Gençler’, ‘A-B Ulusal’ takımlarıyla alt bileşeni olan ‘Kadın’ takımları oluşturulacak. Altyapı, A-B ulusal takımlarla kadın takımları için ayrı ayrı GM düzeyinde teknik direktörler sağlanacak. Her kademedeki sporcu eğitim programları uzman antrenör kadrosuyla hazırlanacak. Var olan eğitici antrenör kadrosu teknik direktörlerle birlikte çalışacak.  
 
Yarışmalar
Yarışmalar, etkinlik programında yer alan yerleşik yapıdan ayrı olarak çeşitlendirilecek. Yarışma yönergeleri ‘yarışma kurallarından’ ayrılmadan yeniden düzenlenecek. Hafta sonu AVM turnuvalarına son verilecek. Bunları yaparken…
 
Kapının zil sesi mi o?
Salonda, pencerenin önündeki kanepeye hafiften kış güneşi de gelince ‘şekerleme’ yapmışım. Bir de ‘Vişne Suyu’ var. Bir dostum önermişti, ‘faydalı’ demişti. Fazla da içmedim ama…
 
Zil sesi mi? Ünlü bir markadan ‘takım elbise’ ve ‘mokasen’ siparişim vardı. Özel ulak getirdi. Dursun bakalım şimdilik gardıropta…
 
26 Kasım 2021
 
IA&IO Tahsin AKTAR

Yorumlar - Yorum Yaz