• Favorilere Ekle

Oyun Başladı mı?

Oyun Başladı mı?

Hakem, beyaz renkli taşlarla oynayan oyuncunun yerinde olmamasını, henüz bir hamle yapılmamış olmasını ‘oyun başlamadı’ şeklinde düşünmektedir.

 90 dakika ve ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempoyla oynanan bir oyun. 15 dakika hükmen yenik sayılma süresi tanınmış. Ayrıca cep telefonu bulundurmak da yasak. Siyah taşlarla oynayan oyuncu masasında yer alırken beyaz taşlarla oynayacak oyuncu henüz masasında değil ve saati de çalışıyor. Bu sırada siyah taşlarla oynayan oyuncunun cep telefonu çalıyor. Oyuncu telefonu kapatmanın telaşını yaşıyor ama oldu bir kez. Hakem masaya geliyor, oyuncu utancından başını kaldıramıyor. Ama o ne? Hakem “ Kapatın telefonunuzu. Henüz oyun başlamadı.” diyor. Sonrasında beyaz taşlarla oynayan oyuncu da masaya geliyor ve oyun sürüyor.
 
Hakemin uygulaması
Hakem, formasyon ve kural uygulamalarındaki eksikliği nedeniyle hatalı karar vermiştir. Uygulaması yönünden söylenecek başka bir söz yoktur.
 
Uyarı!
Temmuz 2017 de yürürlüğe girecek kural değişikliklerine göre de, örnek olay senaryosunda geçen durumun analizinde, farklı kararlar verilmeyecektir. Oluşturulan senaryo her zaman için aynı kararın verilmesine yöneliktir.

Uygulama nasıl olmalıydı?
Bu örnek olayda kuralların 11.3 maddesinin (cep telefonu ve benzeri cihazlar yasağı) uygulama mantığı ele alınacak. Bunun yanında 6. maddede ‘Satranç Saati’ anlatılırken oyunun başlamasına ilişkin kurallar da incelenecektir.
 
Madde 6.6’daoyunun başlangıcı için belirtilen saatte, beyaz taşlarla oynayan oyuncunun saati çalıştırılırdenilmektedir. Örnek olayın uygulamasında, bu tanımlamaya göre, satranç saati çalıştırılarak oyunun başlatıldığı anlaşılmalıdır.
 
Madde 11.3.b cep telefonu yasağını ele alır. Oyun sırasında, bir oyuncunun oyun sahası içinde cep telefonu ve /veya herhangi bir elektronik iletişim aracı bulundurması yasaktır” denilmektedir.
 
Hakemin uygulamasında bu iki maddenin ilişkisi irdelenmelidir.
  • Beyaz taşlarla oynayan oyuncunun saati (yani satranç saati) çalıştırılmıştır. Hakemin bu uygulamasıyla oyun da başlamıştır.
  • Satranç saatinin çalıştırılmasından, oyunun başlamasından söz edildiğine göre eylem madde 11.3.b’de söz edildiği gibi ‘oyun sahası içinde’ gerçekleşmektedir.
  • Hakem, beyaz taşlarla oynayan oyuncunun yerinde olmamasını, henüz bir hamle yapılmamış olmasını ‘oyun başlamadı’ şeklinde düşünmektedir.
  • Kuralların ele aldığı tanımlamalardan hareketle bir çıkarımda bulunulabilir. Beyaz taşlarla oynayan oyuncunun saati çalıştırılarak oyun başlatılır deniliyorsa oyun başlamıştır artık. Bu eylemden sonra gelişecek olaylar, yine madde 11.3.b’de ele alındığı biçimiyle, ‘oyun sırasında’ gerçekleşmiştir.
  • Örnek olayın gelişimine göre, siyah taşlarla oynayan oyuncunun cep telefonu ‘oyun sahası içinde’ ve ‘oyun sırasında’ çalmıştır.
  • Hakemin masada satranç saati çalışırken, oyun başlamışken, siyah taşlarla oynayan oyuncunun cep telefonunun çalmasını 11.3.b maddesi kapsamında değerlendirmesi gerekecekti.
  • Siyah taşlarla oynayan oyuncu, bu gereklilikten doğan sonuçla, oyunu kaybedecektir.
  • Beyaz taşlarla oynayan oyuncu hükmen yenik sayılma süresi içinde masada yerini alırsa oyunu kazanacaktır. (1-0)
 
04 Nisan 2017
IA&IO Tahsin AKTAR

Yorumlar - Yorum Yaz