• Favorilere Ekle

Tur Sayısı Azaltılırsa Yazık Olur...

Tur Sayısı Azaltılırsa Yazık Olur…

Tur sayısı ne zaman azaltılabilir?
 
 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına yönelik olarak bu hafta sonu tüm yurtta satranç turnuvaları da düzenlendi. Çok iyi, ne güzel, anlamlı bir etkinlik zinciri oldu. Çocuklarımız bu yolla hem spor yapıyor, hem eğleniyor, hem de en önemlisi ulusal bilinç elde ediyor, birlikte çaba sarf ederken. Spor, bazı konularda amaca ulaşmada çok önemli bir araçken, oyun ve yarışma kurallarına göre yapılmalı tabi ki.
 
Antalya’da da kutlama etkinliği yapıldı. Etkinlik güzel başlamışken organizasyon yöneticilerinin bir kararı karşısında serzenişler gelmeye başladı. Bir yandan da sorular geldi. Çözüm bulmak adına hiç yoktan sıkıntı yaratılmış. Yazık olmuş doğrusu.
 
“ 23 Nisan turnuvası için çocuklarımızın kaydını yaptık. Cumartesi günü ilk turlar oynandı. Akşamüzeri elektrik kesildi. Dördüncü tur oynanamadı. Pazar günü devam edeceğiz denildi. Ancak sonra duyduk ki kalan turları Pazar günü yetiştiremeyecekleri için tur sayısı azaltılmış. Yarışma devam ederken tur sayısı azaltılır mı? Sonra da çocukların adını dahi söyleyemedikleri bir yöntemle (tie-break) aynı puandaki oyuncuların eşitliklerinin bozulacağı duyuruldu. Bu yolla turnuva tamamlanacakmış.”
 
Öngörü
Anlaşılan yarışma sırasında bir kriz olmuş. Elektrik kesilmesiyle oluşan bu kriz yönetilememiş. Ortaya çıkan durum bir ‘erteleme’ olayıdır. Ama erteleme sonrası krizin yönetilememiş olması çözüm üretmeye engel olmuş görünüyor.
 
Kriz anlarında yöneticiler panik yaşarlar ne yazık ki. Bu panik anları alınması gereken önlemlere ve krize çözüm üretmeye engel olur. ‘Kriz yönetimine’ ilişkin söylenecek sözlerin daha önce söylenmesine karşın yarışma yöneticilerinin bu sözlere kulak asmadıkları da görülüyor.  
 
Elektrik kesintisi her zaman sıklıkla yaşanır. Organizasyon planlaması yapılırken bu sıkıntılı anların olacağının öngörülememiş olması çok talihsiz bir durum. Peki, neler yapılabilirdi bunu görmeye çalışalım:
  • Elektrik kesintisi gibi bir nedenle tur yarıda kalabilir, o sırada tur başlamamış da olabilir. Gerekiyorsa oynanmamış tur veya turlar ertelenebilir.
  • Her şeyden önce, bu gibi durumlarda, hakemlerin, yarışma ve organizasyon yöneticilerinin hızlıca başvurabileceği yazılı kaynakların var olması gerekir. 
  • Oynanmayan turların, başhakem ve yarışma yöneticisinin yapacağı bir plan doğrultusunda, tamamlanması gerekecektir.
  • Yeni bir programla, ister sabah erken saatte, ister gece saatlerinde, ister başka bir gün veya başka bir hafta sonu başlangıçta planlanan tur sayısıyla yarışma tamamlanmalıdır.
  • Erteleme öncesi o turda oynama hakkı olan oyuncular ertelenen turda yer alabilecektir.
  • Erteleme öncesi eşlendirme ilan edilmişse ilan edilen eşlendirme geçerli olacaktır.
Ertelemelerle ilgili olarak daha önce ‘Yarıda Kalan-Ertelenen Oyunlar’ başlığıyla bir yaklaşımım olmuştu. İlgililerin bir kez bakmalarında yarar olduğunu söylesem geç mi kalmış olurum?
 
“Tur sayısı ne zaman azaltılabilir?” biçiminde bir manşetimiz vardı başlangıçta. Tur sayısı, eğer bir yetki verilmişse, teknik toplantı öncesi başhakem ve yarışma yöneticisi tarafından alınacak bir kararla azaltılabilir veya artırılabilir. Teknik toplantıda da duyurulur. Hiçbir nedenle devam eden bir yarışmanın tur sayısı, eşitlik bozma yöntemleri gibi temel stratejik konularında bir değişiklik yapılamaz.
 
Yapılan neydi?
Elektrik kesintisi sonrası o akşamüstü tur ertelenmiş. Sonraki gün için bakılmış ki kalan turları oynatmak güçleşecek. O zaman, bazı kategorilerde, yarışmanın bir tur kısaltılması uygun görülmüş. Eşitlik bozma yöntemleri arasına da bir yöntem eklenmiş, yarışma yönergesi bir tarafa bırakılarak. Eleme sistemiyle ek maç oynatmaya karar verilmiş.

Ertelenen kategorilerin 8 ve 9 yaş grubunu oluşturan küçük yaştaki oyuncular olduğu yapılan duyurudan anlaşılıyor. “Bu yaş grubundaki oyuncular nereden bilecek bu tempoda oynamayı?” diye düşünülmemiş belli ki. Tur sayısının kısaltılmasının yanında bir de böyle stratejik hata yapılmış. “Yaparsak olur.” denilmiş. Az ötede bir Dünya Şampiyonası yanında bir de Avrupa Şampiyonası yapılırken, elektrik kesintisi gibi bir olumsuzluğu öngörüp önlem almak varken, devam eden yarışmada tur eksiltmek olmadı. Antalya’ya yakışmadı.
 
Şimdi, acaba; yarışmada yer alan veliler, antrenörler, kulüp yöneticileri talimatlara ve yarışma kurallarına aykırı biçimde alınan kararlar sonrası, yarışmayı terk etseydi başhakem ve yarışma yöneticisi bu kez ne yapardı merak konusudur?

“Kimse bundan gocunmadı, herkes mutlu, resimlere bakın.”  derseniz başka bir alana girersiniz buna hiç girmeyin isterseniz.
 
22 Nisan 2019
 
IA&IO Tahsin AKTAR

Yorumlar - Yorum Yaz