• Favorilere Ekle

Hakkımda

Satranç kuralları, eşlendirme ve organizasyon alanlarındaki birikimlerin, süreç içinde oluşan makale ve yorumların, buradan, satranç toplumuyla paylaşılması amaçlanmıştır. Çevrenizdeki yaşanmış olaylar, üzerinde tartışılan konular bildirildiğinde örnek olaylar senaryosunda ele alınabilir.

© Her hakkı saklıdır.

Burada yayınlanan belge, yazı, resim ve hareketli görüntülerin hiçbir kısmı izin alınmaksızın elektronik veya basılı ortamda herhangi bir biçimde kullanılamaz.

Yazı, yorum ve makalelerin yayınlandığı tarihte geçerli olan kurallar dikkate alınmıştır. Örnek olaylar senaryolarında, makale ve yazılarda hiç bir kişi ve kurum hedef alınmaz. Habercilik açısından etik değerlere bağlı olarak yayın yapılır. Kişilerin yanıt verme hakları saklıdır. Kişilerin yorum ve yanıtları yazarını ve kişiyi bağlar.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tahsin AKTAR kimdir?

 1958 Adana doğumludur. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Program Geliştirme Ana Bilim Dalında lisans öğrenimini tamamlamıştır. Gümüşhane, Trabzon ve Adana'da matematik öğretmenli yaptığı dönemde uzun yıllar resmi ve özel eğitim kurumlarında eğitim yöneticisi olarak çalışmış ve 2006 yılında emekli olmuştur.

1982 yılından bu yana kesintisiz olarak satranç sporuna hakem ve yönetici olarak yararlı olmaya çalışan Aktar, 1991 yılından itibaren Türkiye Satranç Federasyonun çeşitli kurullarında yer almıştır.

2004 yılında Türkiye Satranç Federasyonun özerk yapıya ulaşmasının ardından yapılan seçimler sonunda, federasyon yönetiminde Asbaşkan olarak görev yaptı. 2008 yılı federasyon seçimlerinde oluşan yeni yönetimde Başkan Vekili olarak federasyon yönetiminde görev aldı. 2012 yılında yapılan federasyon seçimlerinde, bu kez, federasyonun Disiplin Kuruluna seçildi ve bu dönemde Disiplin Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

Aktar, uluslararası satranç hakemidir (IA). Birçok Dünya ve Avrupa Satranç Şampiyonalarıyla, 2014’te Norveç’te yapılan 41. Satranç Olimpiyatında hakem olarak görev yapmıştır.

Uluslararası satranç organizatörü de (IO) olan Aktar, ülkemizde düzenlenen birçok Dünya ve Avrupa Satranç Şampiyonalarıyla 2012 İstanbul 40. Satranç Olimpiyatının organizasyonunu üstlenmiştir.
2008 Almanya Dresden’de 38. Satranç Olimpiyatıyla, 2010 Rusya Khanty-Mansiysk’de yapılan 39. Satranç Olimpiyatında Türkiye Satranç Federasyonu adına teknik yönetici olarak bulundu.

1996 yılından itibaren düzenlenen her düzey hakem eğitimlerinde hakem hocalığı yapmaktadır.

Hakem gelişimi, kurallar ve organizasyon konularında birikimlerini paylaştığı yayınları vardır.
 

Sunuş

Fener’i yol gösteren, karanlıkta aydınlatan şekliyle yüklenen anlamlarıyla biliriz.
Amacım; satranç kuralları, eşlendirme, organizasyon alanlarındaki birikimlerimi, süreç içinde oluşan makale ve yorumlarımı satranç toplumuyla paylaşmaktır. Bu konularda yol göstermek, üzerinde tartışılan konuları aydınlığa kavuşturmak üzere ‘Fener’ gibi işe yarayacak bir ortam oluşturmaya çalıştım.
Yaşanmış olaylardan yola çıkılarak örnek olay ve senaryolar oluşturuldu. Örnek olaylar hem satranç oyun kuralları hem de organizasyon kuralları bütününde ele alınarak aydınlatılmaya çalışıldı.
Burada;
bulabileceksiniz.
Çevrenizde yaşanmış olayları, üzerinde tartışılan konuları bildirirseniz örnek olaylar senaryosunda ele alabiliriz.
Aydınlık bir ortam dileğiyle…

IA&IO Tahsin AKTAR