• Favorilere Ekle

Başlarken

Olaylar ve Yaşam

Başlarken
 
Kimi zaman dünü, işimize-yaşamımıza yön veren olayları, diğer yaşanmışlıkları unuttuğumuzu anlarız. Olayların içinde yer alan kişileri, tarihleri, yerleri anımsamakta güçlük çekeriz kimi zaman da. Günlük tutmak, andıç hazırlamak pek ihmal edilir ne yazık ki. “Bana gerek olmaz ama bir gün birilerine gerek olabilir.” düşüncesiyle hareket etmek gerektiğini de sonradan anlarız. İş işten geçmiş midir o anda bilinmez. Özellikle belli dönüm noktalarına, tarihe not düşülecek olaylara tanık olanlar, ilkleri yaşayanlar yazı, resim ve hareketli görüntülerle anı ölümsüzleştirmelidir. Bu anlar ölümsüzleştirilmelidir ki yeni gelenler dünü ve olayları tam olarak anlayabilsinler.
 
Çok uzun yıllar, yaşamımın yarısından çoğunu, satranç ailesi içinde geçirdim. Daha Federasyon kurulmadan önce başladı serüven. Hakem, temsilcilk, kurul üyelikleri, kurul başkanlıklarıyla yönetim kurullarında yer alarak önemli satranç olaylarına tanık oldum. Pek çok satranç etkinliğinin gerçekleşmesine katkı koyarak ilkleri de yaşadım. Biriken o ilkler ve yaşamımıza giren olayları günü gününe not almak, yazmak gerekiyormuş aslında. Geç kalmadığımı düşünerek işe koyulmaya karar verdim. Yakın dostlarımın da özendirmesiyle uzunca süredir aklımda olan bu yazma işini de tamamlamalıydım.
  
Bir tarih dizini içinde yazmayı aslında çok isterdim. Bunun için önceden edinilmiş notlar gerekiyordu. Derli toplu biçimde edinilmiş böyle bir çalışma olmayınca anımsadıkça ve anımsatıldıkça ortaya çıkan olaylara ve yaşanmışlıklara yer vermeyi yeğledim.
 
Olay ve yaşanmışlıklarda asıl kişilerin isimleri, elde olan belge, resim ve görseller de yer alacak. Anı yaşamış kişilerde bulunan belge, resim ve diğer görsellerin bana ulaşmasıyla yazılar daha da güçlenmiş olacak.   
 
Başladık işte.
 
1 Temmuz 2019
 
IA&IO Tahsin AKTAR

Yorumlar - Yorum Yaz