• Favorilere Ekle

11 Oyuncuların Yönetilmesi Uygulaması

Madde 11
Oyuncuların Yönetilmesi
 
Maddenin herhangi bir kısmının ihlali durumunda oyuncular cezalandırılacaktır.
 
Bu uygulamada, oyuncuların davranışları, yasaklı davranışlarla hakemin uygulamaları ele alınmıştır. Madde her aşamada oyuncular için uygulanacak yaptırımlara da yer verilmektedir. Madde içinde özel olarak belirtilmiş yaptırımların dışında, genel olarak madde 12.9’a göre ceza uygulanması yine bir başka maddenin hükmüdür.
 
11.1
Oyuncular satranç oyununun itibarını zedeleyecek davranışlarda bulunamazlar.
 
Oyuncular her aşamada satranç oyununun etik kurallarına bağlı kalarak kurallara uymak zorundadır. Satranç oyununun itibarını korumak her oyuncu için bir görevdir.
 
11.2.1
‘Oyun (turnuva) sahası’ denilince oyun salonu, tuvaletler, dinlenme odaları, oyuncuların temiz hava almak için çıktıkları yerler, sigara içme yerleri, içecek servisi için düzenlenmiş alanlar ve hakemin belirlediği diğer bölgeler anlaşılmalıdır.
 
Oyun sahası hakem tarafından teknik toplantıda tanıtılmalıdır. Bazı özel alanların yönlendirmelerle gösterilmesinde yarar vardır. Tuvaletlere, sigara içme alanına oyun sırasında gitmek isteyecek oyuncular kolayca ulaşabilmelidir. 
 
11.2.2
Oyun salonu, bir yarışmanın oyunlarının oynandığı yer olarak tanımlanır.
 
Oyun salonu, oyunların oynandığı yer olarak kavramlaştırılmıştır. Ancak; aynı salonun içinde bir bant veya şeritle satranç masalarının, oyunların oynandığı, oyuncuların yer aldığı alan ayrıca belirlenmişse bu kez bantla çevrilerek belirlenen alan ‘oyunların oynandığı yer’ kabul edilerek salon kavramına yeni bir yaklaşım getirilebilir. 
 
11.2.3
Yalnız hakemin izniyle:
11.2.3.1
Bir oyuncu oyun sahasını terk edebilir,
 
Oyuncuların oyun sahası dışına çıkmaları temelde yasaktır. Hakemin izni olmadan bu eylemi gerçekleştiren oyuncular yenik sayılmalıdır. Oyuncunun hangi durumlarda izin alarak oyun sahasından ayrılabileceği hakemin takdirindedir. Bu takdir hakkı yanlış anlaşılarak yanlış uygulanmamalıdır. Oyuncu, hakeme haber vermeden oyun alanı dışına çıktıktan sonra, hakemin bunu uygun görmesi takdir hakkı olarak uygulanması doğru bir uygulama değildir. Oyuncu, gözlüğünü, ilacını veya kendine göre önemli bir materyalini yanına almadan oyuna başlamış olabilir. Bu ve benzeri nedenler, hakem tarafından oyuncunun oyun sahası dışına çıkmasına olanak tanıyacağı gerekçeler olarak sıralanabilir. Bu izin verilmişse, oyuncu, bir hakem veya organizasyon görevlisiyle birlikte hareket ederek oyun alanı dışına çıkabilecektir.
 
11.2.3.2
Hamlede olan oyuncu oyun salonundan ayrılabilir,

Oyuncu, temelde, hamledeyken oyun salonundan dışarıya çıkamaz. Ancak hakemin izin vermesi durumunda oyun salonu dışına çıkabilecektir. Eğer olanaklıysa bu oyuncu bir hakem veya organizasyon görevlisi eşliğinde oyun salonu dışına çıkmasına izin vermek daha doğru bir uygulama olacaktır.
 
11.2.3.3
Oyuncu ya da hakem olmayan bir kişi oyun salonuna giriş hakkı edinebilir.

11.2.4
Yarışma yönergesiyle; hamledeki oyuncunun-yarışma salonundan ayrılmak isteyen- rakibine de hakemi bilgilendirme koşulu getirmek olanaklıdır.
 
Yaygın bir uygulama olarak, hamlesini tamamlamış oyuncunun oyun salonundan ayrılmasında (oyun sahasının dışına çıkmadan)bir sakınca ve yasak yoktur. Ancak özel bir düzenleme olması durumunda, hamlesini tamamlamış oyuncuların da, oyun salonu dışına çıkmaları durumunda hakeme bilgi vermesi istenebilir.
 
11.3.1
Oyun süresince oyuncuların not tutmaları, bilgi veya öneri kaynaklarına başvurmaları ya da herhangi bir oyunu başka bir tahta üzerinde incelemeleri yasaktır.
 
Madde çok açık. Bu eylemler 'oyun süresince' oyuncuların bir kısmını yaptırımlarla baş başa bırakacaktır. Hakemin, madde 12.9’da sıralanan yaptırımları uygulaması beklenir.
 
11.3.2.1, 11.3.2.2, 11.3.3 maddelerine, ayrı bir uygulama olarak, ’11.3 Cep Telefonu Yasağı Uygulaması’ başlığıyla yer verilmiştir.
 
11.6
11.1-11.5 maddelerinin herhangi bir kısmının ihlali madde 12.9’a göre cezalandırılacaktır.
 
‘Oyuncuların Yönetilmesi’ maddesi bir bütün olarak uygulanacak yaptırımları işaret eder.
 
23 Aralık 2017
 
IA&IO Tahsin AKTAR

Yorumlar - Yorum Yaz