• Favorilere Ekle
Anasayfa

 
 
 
 • 1
 •  
 • 2
 •  
 • 3
 •  
 • 4
 •  
 • 5
 •  
 • 6
 •  
Adana Çukurova Belediyesi, kendisi de Adanalı olan, Türkiye Satranç Federasyonunun Onursal Başkanı, rahmetli, Kahraman Olgaç’ın adının verildiği satranç parkını törenle hizmete açtı. Park bünyesinde bulunan satranç merkezindeki dersliklerden birine FM Ali İPEK diğerine de Adana’da yaşayan en eski satranç oyuncularından 1923 doğumlu ‘Mehmet Amca’ Mehmet GÜZELSOY’, salona da ‘5 Ocak Salonu’ adı verildi.
Adana Çukurova Belediyesi, 14 bin m2 alanda satranç parkı ve satranç merkezi yapıyor. Belediye Başkanı Soner ÇETİN parkın inşaatını Ağustos 2016 da başlattı. Planlama, proje ve inşaat aşamaları hızla sürdü. Yazarımız Tahsin AKTAR’ın proje danışmanlığını yaptığı ‘Kahraman Olgaç Satranç Parkı’ ve yeni ‘Satranç Merkezi’ tamamlanmak üzere.
29.03.2017
19.03.2017
Üstat, 1952 yılında Eskişehir’de yaşamla tanışmasının ardından, 1966 yılında da satrançla tanışacağından bi haber, çocukluğunu burada yaşadı. Sonrasında İstanbul ve sonra Ankara. Yaşamının şekillendiği ve son bulduğu yer de Ankara oldu. Pek çok başarıya imza atan üstadın yarışma salonunda ve salona dışarıdan gelebilecek seslere karşı son derece duyarlıydı.
Kadın kimdir? Kollarım, bacaklarım başımdır. Yavrum, annem, karım, kız kardeşim, Hayat arkadaşımdır. Nazım Hikmet Böyle tanımlıyor.
11.03.2017
07.03.2017
Bulgaristan Veliko Tarnovo'da 9 turluk GM turnuvası tamamlandığında, turnuvayı birinciyle eş puanda ikinci sırada bitiren sporcu ulusal spprcumuz IM Burak FIRAT'tı.
Yürürlükte olan 'Satranç Kuralları' üzerine çok farklı ortamlarda yorumlar yapılarak yayınlanmaktadır. Kurallara ilişkin yorumlu maddeler, önceleri, kitapçık ve temel kaynak olarak satranç toplumunun yararına sunulurken, günümüzde, bu tür bir kaynağın eksikliği her alanda hissedilmektedir.
14.02.2017
09.01.2017
Satranç sporunda, organizasyon yöneticileri, antrenör ve hakemlerin eğitimlerinde yararlı olacak yeni kaynak belgeler yayınlanmaya devam ediyor. Söz konusu paydaşların eğitimlerinde kaynak yokluğu bilindiğinden, bunu aşmaya yönelik olarak, bir dizi kaynak belge sitemizde yayınlanıyor.
FENERWEB yeni bir menü düzenlemesiyle izleyicilerine destek olamaya devam ediyor. Yarışma yöneticilerinin, hakemlerin, antrenörlerin ve oyuncuların yarışma kurallarının uygulama aşamasında güçlük çektikleri bilinmektedir. Bileşenlerin kural uygulamalarında daha aydınlanmış ve bilinçli davranabilmeleri için oluşturulan menü düzenlemesiyle kaynak yaratılmaya çalışılacak. Oluşturulacak uygulama kaynaklarında yayınlandığı tarihteki kuralların geçerli kılındığı unutulmamalıdır.
30.01.2017
22.02.2017
Dopingle mücadele için ‘Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’ (WADA) kuralları dikkate alınarak ülkemizde de gerekli yasal düzenlemeler gerçekleştirildi. Türkiye Satranç Federasyonu da bu düzenlemeye uyacağını 2011 yılında taahhüt etmişti. Satranç sporcuları ve satranç sporuyla ilgili diğer paydaşlar da Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı hükümlerine tabi olarak yaptırımlar karşısında kararlara uymayı kabul etmiş sayıldılar.
Birden çok oyuncu aynı puanla yarışmayı tamamlamışsa; unvan, derece sıralaması, ödül listesi veya yeterlik listesi için iyi bir yöntemle ‘kimin daha iyi olduğunu’ saptamak gerekir. Hesaplama yöntemleri oyuncuların puanlarına göre farklılık gösterir. Yarışma yönergeleri hazırlanırken o yarışmaya katılacak oyuncuların profiline ve kullanılacak eşlendirme sistemine uygun olabilecek eşitlik bozma yöntemleri seçilmelidir.
24.01.2017
17.03.2017
 6