• Favorilere Ekle

Bu düzenlemeler, tüm zaman tempolarında gerçekleştirilecek satranç etkinlikleri için, 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Ekim 2017’de Antalya’da gerçekleştirilen 88. FIDE Kongresinde FIDE Satranç Kurallarında değişik yapıldı. Yapılan değişiklikler temelde düzenlemeye yönelik.

Geçersiz hamlenin ele alındığı 7. maddede, Temmuz 2017’de ilk kez yer alarak yürürlük kazanan iki madde yeniden düzenlendi. Hamle yapılmadan saate basılması ve iki elle hamle yapılması bilindiği gibi geçersiz hamle olarak kabul ediliyor.  Öteden bu yana var olan hamlenin 4.3-4.7 kapsamında yapılmaması ve bu yeni iki madde için uygulanacak cezalar, her biri için ayrı ayrı düzenlenmişti. Yeni düzenlemeyle tüm geçersiz hamle çeşitliliği için uygulanacak cezalar bir tek maddede ele alını. Bu yolla, geçersiz hamle çeşitliliğini sağlayan her bir durumun sadece ikisinin oyun sırasında gerçekleşmesi durumunda oyuncunun kaybedeceğine yönelik yanlış algının önüne geçilmiş oldu.

Önemli diyebileceğimiz yeni bir madde değişikliği dikkat çekiyor. Hızlı Satranç Kurallarına göre, geçersiz hamleyi tamamlayan oyuncu oyunu kaybediyordu. Yapılan değişiklikle, yarışma kurallarında olduğu gibi, oyuncu ikinci kez geçersiz hamleyi tamamladığında oyunu kaybedecek. Geçersiz hamle çeşitliliğinin artması sonrası bu yönde bir değişikliğe gereksinim duyulduğu düşünülmektedir.

Bu düzenlemeler ve değişiklikler tüm zaman tempolarında gerçekleştirilecek satranç etkinlikleri için (yarışma kurallarının uygulandığı satranç etkinlikleri, hızlı satranç ve yıldırım oyunlar) geçerli.

Düzenlemeler ve değişiklikler 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli kılınacaktır.3424 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın