• Favorilere Ekle





Antrenörler, hakemler ve özellikle oyuncular yeni ‘FIDE Satranç Kuralları’ kapsamında nelere dikkat etmeliler?

Yeni Kurallar Ne Getiriyor?

Antrenörler, hakemler ve özellikle oyuncular yeni ‘FIDE Satranç Kuralları’ kapsamında nelere dikkat etmeliler? Soru böyle olunca verilecek yanıt ortaya çıkan duruma göre farklılık gösterebilecektir. Böyle olmakla birlikte, ilk kez yaşama geçecek maddelere daha duyarlı yaklaşılması gerekecek.

Madde 4’te değinilen, dokunulan taşla ilgili olarak, ‘kaza’ kavramıyla yaklaşılan bir açıklık getirilmişse de, uygulamada göreceli kararların ortaya çıkabileceği asla unutulmamalıdır. Özellikle oyuncular dokunulan taşa karşı duyarlılıklarını artırmalıdır.

Madde 5.2.3 uyarınca, oyun sırasında, oyuncuların aralarında anlaşarak beraberlik yapabilmeleri için her iki oyuncunun da en az birer hamle yapmaları koşulu getirildi. Yazılı olmasa da, var olan uygulama aslında böyleydi. Karşılıklı en az birer hamle yapmadan beraberlik yapan oyuncular, sezgileri ve deneyimleri önde hakemler tarafından geri çevrilerek cezalandırılmışlardı.

Çok önemli olduğu düşünülen yeni kurallar 7.7.1 ve 7.8.1 maddeleridir. Buna göre: Oyuncu hamle yapmak için iki elini kullanırsa veya hamle yapmadan saatine basarsa geçersiz hamle yapmış olacak. Önemli görülen kısım, oyun sırasında bunların tekrarı veya başka bir geçersiz hamlenin yapılması durumunda oyunun kaybedilecek olmasıdır. Aman dikkat!

Her zaman değil ama yarışma yönergesinde yer verildiğinde, madde 11.2 .4 uyarınca, hamlede olmayan oyuncular da hakemden izin almadan oyun salonundan dışarıya çıkamayacaklar.

Madde 11.3.3’e göre, yasaklanmış ihlal nesnelerini bulundurduğundan şüphelenilen oyuncuların bedenlerinin de aranabileceği yeni bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Kişi dokunulmazlığı kapsamında düşünülecek olursa, uluslararası uygulamalar ve yasal düzenlemeler böylesi aramaların yetkilendirilmiş kişiler ve özel izinlerle yapılabileceğini ortaya koymaktadır. Salt basit bir şüpheden hareketle hakemlerin üst (beden) araması yapması önerilmemektedir.

Oyunun yeniden oluşturulması gerektiğinde, tekrarlanmış konum ve 50 hamle savlarının kanıtlanması, madde 11.12 uyarınca, oyuncular tarafından gerçekleştirilecek.

Oyuncu, antrenör ve hakemlerimize (uyması, uygulaması kolaysa) kolay gelsin. 


341 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın