• Favorilere Ekle

Bu gün ‘Dünya satranç Günü’. Satranç, dünyada özel bir günle anılan ve kutlanan tek spor dalı.

Bu gün ‘Dünya satranç Günü’. Satranç, dünyada özel bir günle anılan ve kutlanan tek spor dalı. Satrancın sadece bir spor olmadığı söylenir. Böyledir de. Oyunda; kültür, bilim ve sanat vardır.

188 ülkede kutlanan bu günün anlamı nedir? FIDE, Dünya Satranç Federasyonu, 20 Temmuz 1924’te Fransa’da kuruldu. Bu yıl kuruluşun 93. yıl dönümü. İşte bu nedenle bu gün ‘Dünya Satranç Günü’ olarak kutlanır 1966’dan bu güne değin.

İnsanları birleştiren, hiçbir ayrım gözetmeksizin insanı öne alan bir tutkuyla milyonları 64 karede birbirine bağlayan bu eşsiz spor dalı için, 1966’da, UNESCO özel bir gün önerdi. O tarihten bu yana da 51 yıl geride kaldı. Her yıl FIDE’ye üye 188 ülkede özel törenler, kutlamalar, turnuvalar düzenlenir. Mesajlar verilir. Bu yıl da FIDE Başkanı Kirsan İlyumjinov yayınladığı mesajda, tüm dünyada satranca özel önem verilmesi nedeniyle mutluluk duyduğunu, bu sayede de hızlı ve nitelikli biçimde yayılmasının herkes tarafından sevinçle karşılandığını söyledi. Resmi sitede satranç oynayanların sayısını milyar düzeyine çıkartmanın ve aynı zamanda okullardaki satranç projelerinin yayılmasının FIDE’nin önceliği olduğu mesajı verildi.

Türkiye Satranç Federasyonu da “Dünya üzerinde yaşayan insanları din, dil, ırk, cinsiyet ve yaş gözetmeksizin birleştiren ve kendisine adanmış özel bir dünya kutlama gününü kutluyoruz” mesajını resmi sitede yayınladı.

Anlamlı kutlamalardan biri de Ankara’da Gökay Vakfı Satranç Müzesinde yapılacak. Bu gün satranç severler satranç müzesinde buluşacak. Ülkemizin tek satranç müzesinin ev sahipliği yapacağı bu özel günde, satranç temalı film ve belgesel gösterimler yapılacak. Farklı sürpriz etkinliklerle satranç severler neşeli anlar yaşayacak. 

FENERWEB olarak en anlamlı mesajı da biz verelim.

Gens Una Sumus! B
iz Bir Aileyiz!
 

 

 

 

 

 

 

 906 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın